نکاتی در خصوص حجم مصرفی

با توجه به افزایش تعداد مشترکین اینترنت یکی از دغدغه های کاربران گرامی، طریقه محاسبه حجم مصرفی می باشد. شرکت عصرتلکام خود را مسئول می‌داند تا توضیحات لازم را در این مورد ارایه کند.

افزایش سرعت اینترنت:

در حال حاضر با توجه به افزایش نیاز کاربران، سرعت‌های ارایه شده توسط شرکت‌های اینترنتی افزایش چشم‌گیری داشته است به عنوان نمونه سرویس‌ 1Mbps که در گذشته جزو پرسرعت‌ترین سرویس‌های اینترنت به شمار می‌رفت، امروزه جای خود را به سرویس‌ 8Mbps یا بالاتر داده است. با استفاده از این سرویس، مشترکین می‌توانند فایلی که در گذشته در 8 دقیقه دریافت می‌کردند را در 1 دقیقه دریافت کنند. این بدین معنی‌ست که در صورتی که کاربر در گذشته روزانه 10 دقیقه از وقت خود را برای استفاده از اینترنت صرف می کرد، میتوانست به صورت متوسط 75 MB مصرف داشته باشد اما در حال حاضر با سرویس 8Mbps می تواند 8 برابر آن یعنی معادل 600 MB مصرف کند.

صفحه های وب:

در گذشته اکثریت صفحات به صورت Html بود و در صفحات وب تصاویر و flash وجود نداشتند به همین دلیل برای باز کردن آن‌ها حجم کمتری کسر می‎شد. حال آن‌که امروزه بیشتر صفحات دارای تصاویر و Flash های متحرک بوده و به حتم باز کردن این صفحات حجم بیشتری را استفاده خواهد کرد.

گوشی ها و تبلت ها:

امروزه با توجه به قابلیت اتصال به اینترنت تبلت ها و گوشی ها ، در محل مشترکین تعداد دستگاه هایی که به اینترنت وصل می شوند معمولاً بیش از یک دستگاه می باشد و این امر مدیریت مصرف حجم توسط کاربران را مشکل تر می نماید و طبیعتاً با افزایش تعداد دستگاه های متصل به اینترنت ، میزان مصرف حجم افزایش می یابد.

آپدیت ویندوز:

موردی که معمولاً بدون اطلاع مشترک باعث مصرف حجم می شود، ویندوز می باشد. ویندوز بنا بر تنظیمات اولیه خود هر روز یا هر هفته یکبار بدنبال بروزرسانی خود است.البته این بروز رسانی ها گاهی اوقات لازم است.

شما می توانید تنظیمات را به گونه ای تغییر دهید که متوجه این بروزرسانی ها شوید و یا اینکه کلاً این بروزرسانی ها را جهت کاهش حجم مصرفی خود غیرفعال نمایید.

آنتی ویروس ها:

یکی از پرمصرف ترین برنامه های اینترنتی آنتی ویروس ها هستند که با روشن گذاشتن بروزرسانی خودکار آنها حجم قابل توجهی از سرویس شما کسر می شود.

برنامه Office و محصولات Adobe:

پیشنهاد می کنیم به محض نصب برنامه Office و محصولاتAdobe مثل Adobe Acrobat Reader بلافاصله تنظیمات بروز رسانی خودکار را در قسمت تنظیمات آنها غیرفعال کنید.

ویروس ها و Trojan ها:

ویروس و Trojan ممکن است مشغول ارسال اطلاعات شما از طریق اینترنت برای صاحبان خود باشند و این امر حجم زیادی را از سرویس شما کسر می کند.

سایت ها و شبکه های اجتماعی:

بسیاری از سایت ها و شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و وایبر و لاین و ... به دلیل حجم بالای اطلاعات و ارسال ویدئو و تصاویر و تماس صوتی و تصویری باعث مصرف حجم شما می گردد.

سایت های پخش کننده ویدئو و فیلم به صورت آنلاین:

سایت های پخش کننده فیلم و موزیک به صورت زنده به دلیل بارگذاری فایل مربوطه داخل سیستم مشترکین حجم قابل توجهی از سرویس مشترکین را مصرف می کند.

تجربه ثابت کرده است هر ویدئو 5 دقیقه ای به طور میانگین میتواند 50 تا 100 مگابایت حجم مصرفی شما را بگیرد.

دوربین های مداربسته:

کاربران میتوانند برای مشاهده دوربین های مداربسته از طریق ip استاتیک با استفاده از سرویس Adsl اقدام نمایند، به دلیل انتقال تصاویر ترافیک زیادی از سرویس اینگونه مشترکین کسر می شود.

وایرلس مودم ها:
 1. گاهاً به دلیل ضعف امنیت و رعایت نکردن نکات ایمنی در تنظیم امنیت وایرلس برخی از افراد سودجو با اتصال به وایرلس مشترکین از ترافیک مشترکین سوء استفاده می نمایند. بدیهی است این دسته از کاربران باید نسبت به تغییر امنیت وایرلس خود اقدام نمایند. برای آشنایی با تنظیمات مودم خود می توانید فایل راهنمای نصب مودم ADSL را مشاهده نمائید. در هنگام قرار دادن رمز عبور برای مودم وایرلس خود، حتماً از روش رمزگذاری WPA و یا WPA2 استفاده کنید.
 2. دقت فرمایید که رمز‌ عبور انتخاب شده برای مودم وایرلس شما بهتر است به گونه‌ای انتخاب شود که امکان تشخیص و حدس آن توسط آشنایان شما فراهم نباشد. (به عنوان مثال از گذاشتن شماره موبایل،شماره تلفن،نام و نام‌خانوادگی خود به عنوان رمز عبور وایرلس خودداری کنید.)
 3. در هنگام انتخاب رمز‌ عبور وایرلس سعی کنید از ترکیب اعداد،حروف و حداقل از 8 کاراکتر استفاده کنید.
دریافت فایل های مخرب:
 1. بر روی سیستم خود راه کارهای امنیتی (Internet Security) نصب کنید تا از دریافت فایل های مخرب از طریق اینترنت تا حد امکان جلوگیری شود.
 2. از باز کردن فایل‌های ارسال شده (Attachment) توسط ایمیل‌های ناشناس خودداری کنید زیرا ممکن است فایل‌ها حاوی برنامه‌های مخرب برای سرقت اطلاعات شخصی یا از کار انداختن رایانه‌ باشد.
راه های تست مقدار حجم مصرفی:

مشترک گرامی شما می توانید همواره از طریق سایت عصر تلکام قسمت ورود کاربران ، با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور خود در قسمت مشاهده ریز مصرف ، لاگ مصرف سرویس خود را مشاهده نمایید: http://sales.asretelecom.com/Users/Userslogin.aspx

در نهایت راه های تست حجم مصرفی به شرح ذیل جهت اطمینان خاطر شما از درستی محاسبه حجم توضیح داده شده است.
چنانچه از مقدار حجم مصرف شده سیستم خود اطمینان ندارید و یا نیاز دارید که اطلاع داشته باشید هر سیستم به تفکیک به چه میزان ترافیک مصرف نموده است می توانید از روش های ذیل کمک بگیرید:

 1. نرم افزار BWmeter برای ویندوز:
  از امکانات این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • نمایش گرافیکی و عددی مقدار پهنای باند مصرفی
  • توانایی زیرنظر گرفتن و کنترل کردن پهنای باند مصرفی در شبکه ها
  • توانایی محدود کردن دسترسی کاربران به برخی از سایت ها و سرعت های بالا
  • تهیه گزارش روزانه هفته ای ماهانه و سالانه از مقدار پهنای باند مصرفی
  • نمایش ترافیک های مشکوک و استفاده هکرها و ویروس ها و ...
  • قابل اجرا بر روی تمامی نسخه های ویندوز
 2. نرم افزار Traffic Monitor برای اندروید : از ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • - کنترل و شمارشگر میزان آپلود و دانلود از طریق Wireless و Mobile Access
  • - کنترل و نمایش ترافیک مصرفی توسط هر برنامه
  • - نمایش آمار ترافیکی روز و ماه گذشته
  • - اندازه گیری سرعت
  • - لغو اجرای برنامه های پر مصرف
 3. تنظیم مودم به حالت Bridge و اتصال از طریق کانکشن Broadband
  در این حالت با تغییر تنظیمات مودم از حالت pppoe به حالت Bridge و ایجاد کانکشن Broadband با هر بار اتصال این کانکشن می توانید مقدار حجم مصرفی خود را که توسط این کانکشن محاسبه می گردد را بدست آورید.
  بدین صورت که شما ابتدا کانکشن خود را متصل می نمایید و شروع به استفاده از اینترنت می کنید بعد از اتمام کار خود و در حین Disconnect کردن کانکشن مقدار Send و Recived را با هم جمع نموده و دوبار تقسیم بر 1024 نمایید.عدد بدست آمده مقدار مگابایت مصرفی شما در آن بازه زمانی که کانکشن متصل بوده است می باشد.
  نکته: در این نوع اتصال تنها یک سیستم امکان اتصال به اینترنت را خواهد داشت.


همچنین در صورت وجود مشکل یا سوالات بیشتر می توانید با شماره 87778 تماس حاصل کرده و مشکلات خود را با کارشناسان ما مطرح نمایید ، شرکت عصرتلکام همواره پاسخگوی مشکلات و درخواست های شما مشترکین گرامی می باشد.